а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неискажлив

неискажливиот
Вид збор: Придавка
Што не може да се искаже, да се изрази со зборови.
Примери:
неискажлива радост, неискажливи чувства
Изведенки
1. неискажливо прил.
Пример: Се најде во неискажливо чуден предел.
2. неискажливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи