а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неискажан

неискажаниот
Вид збор: Придавка
1. Што не е искажан со зборови.
Англиски: untold
Примери:
неискажана мисла, неискажани барања
2. неискажлив
Изведенки
неискажаност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи