а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неинтересен

неинтересниот
Вид збор: Придавка
Што не е интересен.
Англиски: boring
Примери:
неинтересен натпревар, неинтересна приредба
Изведенки
1. неинтересно прил.
Пример: Неинтересно раскажува.
2. неинтересност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи