а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неимар

мн. неимари
Вид збор: Именка, машки род
градежник, изградувач
Англиски: builder Турски: mimar Српски: неимар
Употреба: Архитектура и градба , Дијалектен збор
Изведенки
1. неимарство ср.
градежништво
Пример: Тоа раскошно неимарство е секогаш скапа работа.
2. неимарски прид.
неимарскиот
Пример: неимарски потфат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи