а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неизјаснет

неизјаснетиот
Вид збор: Придавка
Што не е доволно јасен.
Англиски: not clarified
Примери:
неизјаснета намера, неизјаснето прашање
неизјаснети барања
Изведенки
неизјаснетост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи