а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неизречлив

неизречливиот
Вид збор: Придавка
Што не може да се изрече, да се искаже.
Англиски: unspeakable
Примери:
Чувствуваше неизречлива болка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи