а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неизречен

неизречениот
Вид збор: Придавка
Што не е изречен, неискажан.
Англиски: unsaid
Примери:
Неизречена желба.
Неизречена молба.
Неизречена намера.
Изведенки
неизреченост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи