а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неизразлив

неизразливиот
Вид збор: Придавка
Што не може да се изрази со зборови или на некој друг начин.
Англиски: unexplainable
Примери:
Неизразлива болка.
Неизразливи чувства.
Неизразливи преливи на бои.
Изведенки
неизразливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи