а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неизоставен

неизоставниот
Вид збор: Придавка
Што не смее да се изостави.
Англиски: obligatory
Примери:
Неизоставна посета.
Неизоставна средба.
Изведенки
неизоставно прил.
Пример: Неизоставно ќе присуствува на седницата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи