а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неизмирлив

неизмирливиот
Вид збор: Придавка
Што не се измирува, што не се помирува.
Англиски: irreconcilable
Примери:
Неизмирлив карактер.
Неизмирлив судир.
Изведенки
неизмирливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи