а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неизмерен

неизмерниот
Вид збор: Придавка
Што не може да се измери, бескраен.
Англиски: immeasurable
Примери:
Неизмерна далечина.
Неизмерна љубов.
Неизмерна радост.
Неизмерна тага.
Изведенки
1. неизмерно прил.
Пример: Имаше неизмерно голема желба да отпатува некаде.
2. неизмерност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи