а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неизживеан

неизживеани
Вид збор: Придавка
Што е неопитен, не доживеал многу работи.
Англиски: inexperienced
Примери:
неизживеан човек
FlexiMac
 менување на македонски глаголи