а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неиздржлив

неиздржливиот
Вид збор: Придавка
Што не може да се издржи, да се поднесе.
Англиски: unbearable
Примери:
Неиздржлива болка.
Неиздржлив студ.
Неиздржливи услови.
Изведенки
1. неиздржливо прил.
Пример: Во собата стана неиздржливо.
2. неиздржливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи