а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неиздржан

неиздржаниот
Вид збор: Придавка
Слабо, лошо изработен, што не задоволува определени барања, мерила.
Англиски: intolerable
Примери:
Неиздржано уметничко дело.
Неиздржан текст.
Неиздржан стил.
Изведенки
неиздржаност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи