а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неизгорлив

неизгорливиот
Вид збор: Придавка
Што не изгорува, не може да изгори.
Англиски: fireproof
Примери:
Неизгорлива облека.
Неизгорлива материја.
Изведенки
неизгорливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи