а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неизговорлив

неизговорливиот
Вид збор: Придавка
Што не може да се изговори, тежок за говор.
Англиски: unpronounceable
Употреба: Лингвистика
Примери:
Неизговорлива група гласови.
неизговорлив збор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи