а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неизвршлив

неизвршливиот
Вид збор: Придавка
Што не може да се изврши, да се исполни.
Англиски: unfeasible
Примери:
Неизвршлива задача.
Неизвршлива норма.
Изведенки
неизвршливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи