а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неизвештачен

неизвештачениот
Вид збор: Придавка
Без преправање и на природен начин.
Англиски: unspoiled
Примери:
Неизвештачен однес кон подредените.
Изведенки
1. неизвештачено прил.
2. неизвештаченост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи