а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неизвесен

неизвесни
Вид збор: Придавка
Што не е познат, што не може да се предвиди, да се претпостави со сигурност.
Англиски: uncertain
Примери:
неизвесен крај
неизвесна судбина
неизвесна иднина
неизвесен резултат
Изведенки
1. неизвесно прил.
Пример: Кој ќе победи е неизвесно.
2. неизвесност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи