а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неизведлив

неизведливи
Вид збор: Придавка
Што не може да се изведе, да се направи.
Англиски: not feasible
Примери:
неизведлив план
неизведлив проект
Изведенки
1. неизведливост ж.
2. неизведливо прил.
Пример: Тоа практично е неизведливо.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи