а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неизбришлив

неизбришливиот
Вид збор: Придавка
Што не може да се избрише, да се заборави.
Англиски: unerasable
Примери:
неизбришлива трага, неизбришливи сеќавања
Изведенки
неизбришливо прил.
Пример: Во паметењето неизбришливо остануваат спомените од детството.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи