а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неизбришан

неизбришани
Вид збор: Придавка
Што не е избришан, што сѐ уште постои.
Англиски: unerased
Примери:
неизбришан симбол
неизбришан збор
Изведенки
неизбришано прил.
Пример: Ми остана неизбришано во главата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи