а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

незнајник

мн. незнајници
Вид збор: Именка, машки род
Непознат човек, тој што во дадено друштво, средина не го познаваат.
Англиски: unknown person
Изведенки
незнајница ж.
мн. незнајници
FlexiMac
 менување на македонски глаголи