а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

незначителен

незначителниот
Вид збор: Придавка
1. Мал по број, по количество и сл.
Англиски: insignificant
Примери:
незначителна сума, незначителен пораст
незначителна загуба, незначителен дел
незначително малцинство
2. неважен, безначаен
Англиски: insignificant
Примери:
незначителна разлика, незначително учество
незначителни отстапувања
Изведенки
1. незначително прил.
Пример: Незначително се изменил.
2. незначителност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи