а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

незнаење

мн. незнаења
Вид збор: Именка, среден род
Немање знаење, непознавање на нешто, неизвестеност.
Англиски: ignorance
Примери:
На испитот покажа големо незнаење.
Поради незнаење на јазикот не можеа да се разберат.
Од незнаење во што е работата ќе се скараа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи