а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

незнаен

незнајниот
Вид збор: Придавка
Што не е знаен, не се знае.
Англиски: unknown
Примери:
незнајни патишта, незнајна земја
незнајни предци, незнаен јунак
Изрази
Знајни и незнајни - cите познати и непознати, големо множество.
Изведенки
1. незнајно прил.
Пример: Загинал незнајно каде.
2. незнајност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи