а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неземен

неземниот
Вид збор: Придавка
Што не е својствен за земниот живот.
Англиски: extraterrestrial
Примери:
неземен свет, неземни сили
неземни суштества, неземна убавина
FlexiMac
 менување на македонски глаголи