а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нездржлив

нездржливиот
Вид збор: Придавка
Што не се здржува, што тешко може да се здржи.
Примери:
Нездржлив критичар. Нездржлив во своите барања. Нездржлив плач. Нездржлива желба. Нездржлива смеа.
Изведенки
нездржливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи