а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

незгрижен

незгрижениот
Вид збор: Придавка
Што не е згрижен, за кој никој не се грижи; необезбеден.
Англиски: abandoned
Примери:
Незгрижено дете.
Незгрижен старец.
Изведенки
незгриженост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи