а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

незгоден

незгодни
Вид збор: Придавка
Што не е згоден.
Англиски: inconvenient
Примери:
незгоден стол
незгодна работа
незгоден случај
незгодно време
Изведенки
1. незгодно прил.
Пример: Се почувствува незгодно.
2. незгодност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи