а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

незгода

мн. незгоди
Вид збор: Именка, женски род
1. Несакана, непријатна случка, непријатно доживување.
Англиски: mishap Албански: fatkeqësi
Примери:
Hа враќање имавме незгода, ни ги загубија куферите.
2. Несреќен случај, несреќа.
Англиски: accident Албански: aksident
Примери:
Сообраќајна незгода.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи