а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

незаштитен

незаштитениот
Вид збор: Придавка
Што не е заштитен од нешто, што нема заштита.
Англиски: unprotected
Примери:
незаштитено дете, незаштитен граѓанин
Незаштитен од кражба.
Изведенки
незаштитеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи