а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

незастарлив

незастарливиот
Вид збор: Придавка
Што никогаш не застарува, што не подлежи на застарување.
Примери:
незастарлив долг, незастарлива вина
Изведенки
незастарливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи