а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

незастарен

незастарениот
Вид збор: Придавка
Што не е застарен, што е уште во употреба, во сила, што уште важи.
Англиски: up-to-date
Примери:
незастарен пропис, незастарена вина
Изведенки
незастареност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи