а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

незаслужен

незаслужениот
Вид збор: Придавка
1. Што не е заслужен, што не е соодветен на наградата, на признанието и сл.
Англиски: undeserved
Примери:
незаслужен одмор, незаслужено унапредување
незаслужено признание
2. Што нема заслуга за нешто, што е без заслуга.
Примери:
Има заслужни, но има и незаслужни граѓани.
Изведенки
незаслужено прил.
Пример: Незаслужено го пофалија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи