а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

незасегнат

незасегнатиот
Вид збор: Придавка
Што не е засегнат, што не е погоден од нешто, на кој нешто не се однесува.
Примери:
По големото невреме само мал број земјоделци останале незасегнати.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи