а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

незапишан

незапишаниот
Вид збор: Придавка
Што не е запишан, не е ставен хартија.
Англиски: blank
Примери:
Неискажани чемери на уметникот и историски незапишаните судови.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи