а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

незапирлив

незапирливиот
Вид збор: Придавка
Што не може да се запре, што не може да биде запрен во движењето, во дејствувањето.
Англиски: unstoppable
Примери:
незапирливо смеење, незапирлива сила
незапирливо влијание
Изведенки
незапирливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи