а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

незапирен

незапирниот
Вид збор: Придавка
Што не запира, непрекинат.
Англиски: uninterrupted
Примери:
незапирен дожд, незапирен развој
незапирен процес
Изведенки
1. незапирно прил.
Пример: Ветрот незапирно дуваше.
2. незапирност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи