а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

незапаметен

незапамтени
Вид збор: Придавка
1. Каков што не се памети, за каков што никој не се сеќава, каков што немало.
Англиски: unremembered
Примери:
Незапаметен студ.
Незапаметена поплава.
Незапаметени грабежи.
2. Како што не може да се памети, премногу оддалечен во времето.
Англиски: unremembered
Примери:
Незапаметено детство.
Незапаметни времиња.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи