а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

незапалив

незапаливиот
Вид збор: Придавка
Што не може да се запали.
Англиски: not inflammable
Примери:
незапалива материја, незапалива облека
незапаливо средство
Изведенки
незапаливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи