а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

незаобиколен

незаобиколниот
Вид збор: Придавка
1. Што не може, што тешко може да се заобиколи, да не се изврши, да се избегне.
Англиски: unavoidable
Примери:
незаобиколна потреба, незаобиколна обврска
2. Што се прави без заобиколување.
Англиски: direct
Примери:
незаобиколно прашање, незаобиколно барање
FlexiMac
 менување на македонски глаголи