а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

незанимлив

незанимливиот
Вид збор: Придавка
Што не е занимлив.
Англиски: uninteresting
Примери:
Незанимлива претстава. Незанимливо патување.
Изведенки
незанимливо прил.
Пример: Одморот ни помина незанимливо.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи