а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

незаморен

незаморениот
Вид збор: Придавка
1. Што не е заморен, уморен, што не чувствува замор.
Примери:
И покрај работата, се чувствуваа незаморени.
2. Што не се заморува.
Примери:
Беа незаморни во раскажувањето разни доживувања.
3. Што не предизвикува замор.
Примери:
Незаморна работа.
Изведенки
незамореност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи