а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

незаменлив

незаменливиот
Вид збор: Придавка
Што не може да се замени, да има соодветна замена.
Англиски: irreplaceable, indispensable
Примери:
Мајката е незаменлива за детето.
Тој се смета за незаменлив.
Изведенки
незаменливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи