а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

незакотвен

незакотвениот
Вид збор: Придавка
Што не е закотвен, не пуштил котва.
Примери:
незакотвен чамец
FlexiMac
 менување на македонски глаголи