а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

незаконит

незаконитиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 22724
1. Што не е законит, што не е според законот, што не е заснован на закон.
Англиски: illegal
Употреба: Правда
Примери:
Незаконита постапка.
Незаконито решение.
2. За односи во брак - што не е признат од законот (на државата или на црквата).
Примери:
Hезаконито дете.
Незаконита жена.
Незаконит маж.
Изведенки
1. незаконито прил.
Пример: Работи незаконито.
2. незаконитост ж.