а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

незаинтересиран

незаинтересираниот
Вид збор: Придавка
1. Што не е заинтересиран, што не покажува интерес, наклоност кон нешто.
Англиски: uninterested
Примери:
незаинтересирани слушатели
незаинтересиран набљудувач
2. Што има објективен, непристрастен однос.
Англиски: unbiased
Примери:
незаинтересиран судија
Изведенки
1. незаинтересирано прил.
Без интересирање.
Пример: Луѓето незаинтересирано одминуваа.
2. незаинтересираност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи