а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

незадржлив

незадржливиот
Вид збор: Придавка
Што не може да се задржи, што не може да биде задржан при движење или при некое дејствување.
Англиски: unstoppable
Примери:
незадржлива сила, незадржлив порој
незадржлива смеа, незадржливо напредување
Изведенки
1. незадржливо прид.
Пример: Водата незадржливо се пробиваше низ населбата.
2. незадржливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи