а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

незадолжителен

незадолжителниот
Вид збор: Придавка
Што не е задолжителен, што не мора да се изврши, да се прифати.
Англиски: not mandatory
Примери:
незадолжителна посета, незадолжителна настава
незадолжителен преглед
Изведенки
незадолжителност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи